SON DAKİKA

O PARKA ANLAMLI İSİM

Bu haber 15 Ocak 2020 - 16:24 'de eklendi ve 178 views kez görüntülendi.

“Kutlu Doğum” ismi meclis kararıyla kaldırılan parka, Kemer’in ilk kadın muhtarının ismi verildi

Kemer Belediyesi tarafından Münevver Erkal, Kemer’in ilk muhtarının 2008’da düzenlenerek “Doğum Parkı” ismiyle açılışı yapılan, geçtiğimiz aylarda da Belediye Meclis kararıyla “Fetö’yü çağrıştırdığı” gerekçesiyle ismi kaldırılan parka, Kemer’in ilk muhtarı “Mavili Hacca” lakaplı Hatice Karakaşlı’nın ismi verildi.

Söz konusu parka, 30 Mart seçimleçrinden sonra kullanacağı muhtarlık binası yıkılarak yersiz bırakılan Yeni Mahalle’nin kadın Muhtarı Münevver Erkal’ın kullanması için belediye tarafından konteyner şeklinde muhtarlık binası konulmuştu. İsmi kaldırılan parka ne isim verileceği konusunda önerisi sorulan Münevver Erkal, Kemer’in ilk muhtarının ismini önermişti.

İsim önerisi Kemer Belediye Meclisi’nin 2020 Ocak ayı toplantısı’nda oy birliği ile kabul edilen Münevver Erkal da toplantıda hazır bulunmuştu.

Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı yıllarda “Köy” statüsünü kazanan Kemer’in ilk muhtarı olan Hatice Karakaşlı’nın seferberlik yüzünden Anadolu’daki birçok yerleşim yeri gibi erkeklerin savaşa gitmesiyle yetişkin erkek nüfusunun azalması yüzünden muhtar olduğu iddiası doğrulanmamış olması yanında Mavili Hacca’nın ilk Kemer muhtarı olması gerçeğini değiştirmeyeceği ifade ediliyor.

Yenimahalle Muhtarı Münevver Erkal

HanımTürk

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.