SON DAKİKA

GİYİM PAZARI SÜRECİ SKANDALA DOYMUYOR!

Bu haber 22 Mart 2020 - 11:00 'de eklendi ve 739 views kez görüntülendi.

Meclis 3 aydır esnafa kriter belirleyemedi. Başkan hafıza kaybı yaşıyor, belediye ise meclisten karar çıkmadan resmi ilana çıkmış başvuru topluyor. Meclis üyesi Kal duruma “Ya pazar, ya meclis kapansın” diye isyan ediyor

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu seçimi kazandığından beri Turizm Pazarının yeniden düzenlenmesi ve Deniz Caddesi’nin Ralli Servis Alanı yanındaki bölümüne taşınması için uğraşıyor ancak yapılan tüm işlerde hatalar bulunduğu için yüzüne gözüne bulaştırıyor. 31 Mert seçimlerinden sonra yönetime gelir gelmez Topaloğlu ekibinin kolları sıvadığı konu Giyim Pazarı’ndaki yerlerin yeniden pay edilmesi oldu. Noter gözetiminde yapılan ilginç bir kura ile belirlenen yerler ve tahsisler daha sonra tartışmalara konu oldu, kayboldu gitti. Pazarın Deniz Caddesi’ne taşınması da bildiğimiz kadarıyla idari yargıdan döndü.

Özetlemeye çalıştığımız Giyim Pazarı hengamesinde son olarak pazarda yer alacak esnafın, pazarda satılacak ve satılamayacak ürünlerin Belediye Meclisi’nce belirlenmesi konusu 2020 yılı Ocak ayı meclis toplantısı gündemine girdi. Meclis üyeleri, pazarda satılacak ve satılamayacak ürünler, pazarda yer alacak tezgah sayısı, vb. hakkında görüşlerini dile getirdikten sonra, Şubat ayı toplantısına kadar daha detaylı araştırma ve düzenleme yapılarak meclise getirilip yeniden görüşülerek oylanmasını kararlaştırıldı. Belediye’nin 35 tam altınının ortadan kaybolduğu skandalın gölgesinde geçen Şubat ayı meclis toplantısında, Ocak ayındaki karar unutulmuş gibi, hiçbir bir karar alınmadı. Meclisin Mart ayı toplantısında da pazarla ilgili bir konu gündeme alınmadı. Gündem maddeleri görüşüldükten sonra  meclis üyesi Hakan Tuncer adeta patladı.

Hakan Tuncer, Ocak ayı Meclis Toplantısında alınan kararı hatırlatarak, “Biz burada bir karar aldık. Gelecek (Şubat) mecliste görüşülmek üzere diye karar alındı. Bu gelecek meclise gelmedi. Bir sonraki meclise de gelmedi. Ne zaman gelecek? Yoksa meclis kararına uymayarak pazarı sizin direk başkanlık tasarrufunuza dayanarak açılacak mı?” diye sordu.

Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, Şubat ayında konuyu atladıklarını belirterek bir yürütmeyi durdurma kararından söz etti ama faili meçhul kaldı.Hakan Tuncer, ikinci hamlesinde, Zabıta Müdürü Arif Küçük’ün resmi ilan vererek pazar için başvuru topladığını belirterek meclis kriterleri belirlemeden nasıl başvuru toplandığını sordu.

Trajikomik muhabbet şöyle devam etti:

Necati Topaloğlu, “Zaten herkesten başvuruyu aldık”

Hakan Tuncer: Kim nasıl başvuracak Ahmet mi başvuracak Mehmet mi başvuracak?, esnafı mı başvuracak vatandaş mı başvuracak? Kriterleri belli değil, kriterleri belli olmayan şeyin nasıl başvurusunu alıyor? 

Necati Topaloğlu: Kemer’de oturan esnaflar diye bir karar aldı meclis, 5 yıl oturacak dedi. 

Hakan Tuncer: Başkanım bunlar işte o mecliste belirlenecek. 

Necati Topaloğlu: Hayır bu mecliste belirlendi. 

Hakan Tuncer: Hayır belirlenmedi. Kriterler meclis de belirlenecek. 

Necati Topaloğlu: Bir dakika 5 yıl Kemer’de oturma kriteri getirilmedi mi? 

Hakan Tuncer: Hayır, getirilmedi. O zaman sadece görüşüldü biz bunu gelecek mecliste görüşelim diye, bir sonraki mecliste 5 yıl mı 10 yıl mı ne olacaksa artık…Tuncer, ardından Aralık 2019 meclisinde alınan karara atıfta bulunan Ocak Ayı Meclis Toplantısında konuyla ilgili kararın son bölümünü okuyor…

Hakan Tuncer: Meclis kararı bende var en sonunu okuyorum. “Salı günü kurulan Turizm Pazarı’nın Kemer Merkez Mahallesi, Deniz Caddesi’ndeki eski yerine taşınmasını ve pazar ile ilgili hazırlanacak olan tüm kıstasların ve düzenlemelerin bir sonraki meclis toplantısında görüşülerek yeniden belirlenmesine belediye meclisimizce karar verilmiştir.” (Sözü edilen toplantı Ocak 2020 meclisidir)

Necati Topaloğlu: Tamam da 5 yıl..

Hakan Tuncer: Mecliste belirlenecek, bu meclise gelecek meclis 5 yıl mı diyecek 3 yıl mı diyecek veya kimler çıkacak meclis belirleyecek. 

Topaloğlu Tuncer’in okuduğu karara güvenmez…

Necati Topaloğlu: Sayın Tuncer arkadaşlar meclis kararını getirmeye gitti bir dakika 

Karar beklenirken Meclis Üyesi Ramazan Kal, skandal durumu en iyi anlatan bombayı patlatır:

Ramazan Kal: Geldiğimizden beri pazarla uğraşıyoruz eğer çözemezsek ya pazarı ya meclisi kapatalım’

Necati Topaloğlu: Mecliste oylanmamış öyle diyor ben 5 yıl oylandı diye biliyordum ama…

Topaloğlu getirilen kararı okur… Karar aynıdır…

Necati Topaloğlu: Bu konu öbür meclise gelir…

Mecliste bazı konular bizim anladığımız ölçüde iş bilmezliğin ürünü mü, büyük bir tezgah mı anlamakta güçlük çekiyoruz.

Topaloğlu’nun “öbür meclis” dediği Nisan ayı Melis Toplantısının yapılması, Corona salgını çerçevesinde olağan tedbirlerden dolayı hayal gibi görünüyor.

Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu ve Meclis Üyeleri Ramazan Kal, Hakan Tuncer

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.