SON DAKİKA

DEĞİRMENDERE’NİN ACISI DİNMİYOR

Bu haber 23 Şubat 2020 - 11:18 'de eklendi ve 495 views kez görüntülendi.

18 yaşındaki Elif Sarı, sözlenmek için gün saydığı arkadaşıyla buluşmaya giderken bir arabanın çarpması sonucu öldü. Halk yoldaki kusurlara tepki gösterdi

Göynük Mahallesi’ne bağlı Değirmendere kavşağında meydana gelen trafik kazasında hayatını kaybeden 18 yaşındaki Elif Sarı gözyaşları içinde toprağa verilirken, olayın meydana geldiği kavşağa gelen mahalle sakinleri yıllardır onlarca kişinin hayatını kaybettiği yolda önlem alınmamasından yakındı. Kazanın olduğu yerde Elif ile buluşacak olan arkadaşı Kadir Ertunç’un, yakında söz keseceği genç kızın mezarına toprak atması yürekleri sızlattı. Kazanın meydana geldiği kavşağın yeniden düzenlenmesi için resmi süreç başlatıldı. 59 yaşındaki otomobil sürücüsü Cezmi T. tutuklandı.

Halk otobüsünde erkek arkadaşıyla buluşacaktı

Edinilen bilgiye göre Elif Sarı, akşam üstü 19.00 sıralarında Göynük Mahallesi Değirmendere mevkisi’nde annesi Döndü Sarı ile birlikte oturdukları evden çıkarak D-400 Karayolu’nun Antalya istikametindeki şeridinden karşıya geçmek istedi.  Elif, Kemer’den halk otobüsüne binen erkek arkadaşı Kadir Ertunç ile otobüste buluşacak ve birlikte Isparta’ya gideceklerdi. Genç kız otobüse binmek üzere karşıdan karşıya geçerken Kemer yönünden gelen Cezmi T. idaresindeki 07 AAE 30 plakalı otomobil genç kıza çarptı. Çarpmanın etkisiyle metrelerce ileriye savrulan Elif Sarı, ağır yaralandı. Kafatasında ve vücudunda kırıklar meydana gelen Sarı, olay yerine gelen 112 Acil servis ambulansı tarafından önce Kemer Devlet Hastanesi Acil Servisine kaldırıldı. Burada kısa bir süre müdahale edilen Sarı, iç kanama şüphesiyle hemen Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edildi. Talihsiz genç kız, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı ve saat 22.00 sıralarında hayatını kaybetti. 

Duyarlı vatandaş ceketini elifin üzerine örtüp başında bekledi

Elif Sarı düştüğü yerde acılar içinde kıvranırken, evine gitmekte olan Levent Çivak isimli vatandaş kazayı görerek durdu ve Elif’in yanına giderek üzerine ceketini Ambulansın yaklaşık yarım saatte gelmesinden yakınan Çivak  “Kız yaşıyordu ama konuşamıyordu. Burnundan kan geliyordu. Kızla konuştum uyutmamaya çalıştım, ‘iyisin uyuma’ dedim ‘ambulans geliyor’ dedim. Üşümüştü, ceketimi üstüne örttüm. Burnundan kan geliyordu. Ağzının içi de kandı. Yan yatıyordu. Ambulans gelene kadar bekledim.” diye konuştu.

Halk otobüsünde buluşacaklardı, sözlüsünü yerde buldu

Bu arada, Değirmendere kavşağında Elif’le buluşmak üzere halk otobüsüne binen Kadir Ertunç, olay yeri lakınlarında trafiğin tıkanması üzerine otobüsten inerek olay yerine geldi. Elif’i kanlar içinde gören Kadir Ertunç, bacağındaki kırığı görünce hiç olmazsa yaşayacağını düşündü ancak genç kız kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen saat 22.00 sıralarında hayatını kaybetti. Kısa süre sonra sözlenmeyi planladıklarını belirten Ertunç, kız arkadaşını olay yerinde nasıl bulduğunu şöyle onlattı: “Beraber Isparta’ya gidecektik. Yolun karşısına geçerken aramıştı beni ‘Ne yapıyorsun aşkım, korkuyorum, gece. Yağmur da yağıyor, çabuk gel’ dedi. Ben ‘üşüme, elini cebine sok hemen geliyorum’ dedim. Telefonu kapatır kapatmaz araba çarpmış. 

Yoldan geçerken araçları gördük hemen yolda indim zaten telefonuda cevap vermeyince, ileride indim bir şekilde araç bulup geldiğimde kendisini yerde gördüm. Sadece ayağı kırık olarak gördüm. Yaşıyordu şoktaydı. Arda bir ağrıdan dolayı bağırıyordu. Öleceğini hiç tahmin etmedim. Ben de trafik kazası geçirdim benim de ayağım kırık. Ayağı kırılmış, düzelir diye tahmin ettim. İlk gözünü açtığında yanında olayım diye hayal ettim. Ama işte kısmet olmadı.“

Kadir Ertunç, Elif’in Isparta’ya gideceği için çok sevinçli olduğunu belirterek “Çok neşeliydi tek tesellim o, yanıma geliyordu telefon açtığında neşeliydi. Ne yapıyorsun aşkım dedi çok neşeliydi. Çabuk gel bekliyorum dedi” diye konuştu.

Vatandaş yolu kapatacaktı

Kazanın meydana geldiği Değirmendere Kavşağı ve çevresinde önlemlerin yetersiz olduğunu ileri süren mahalle sakinleri de  Elif’in cenazesi beklenirken kavşağa giderek tepki gösterdi. Bir ara yolu kapatacaklarını söyleyen vatandaşlar, İl Jandarma Alay Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü Haydar Dursun’un önlem alınması için hataların tespit edileceğini söylemesi üzerine eylemden vazgeçti.

Muhtar Ramazan Pelit: Işıklı kavşak istiyoruz

Göynük Mahallesi Muhtarı Ramazan Pelit de 20 yıldır bölgede meydana gelen kazana çok sayıda vatandaşın hayatını kaybettiğini, bu kazaların meydana gelmesinde yoldaki kusurların büyük rol oynadığını belirterek yetkililerin konuyla ilgili çözüm bulmalarını istedi. Geçtiğimiz yıllarda vefat eden eski Değirmendere Muhtarı İbrahim Uysal’ın oğlu 

Öte yandan, Kemer Kaymakamı Murtaza Dayanç ve Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu’nun kavşaktaki kusurlar tespit edilerek düzeltilmesi ve yol güvenliğinin alınmasında gerekli işlemlerin yapılması için Karayolları Bölge Müdürlüğü nezdinde girişimde bulundukları öğrenildi.

Tabutuna duvak örtüldü  müstakbel kayınvalidesi cenazeye geldi

Elif Sarı’nın cenazesi, Göynük mahallesi Değirmendere mevkiindeki evine getirilerek helallik alındıktan sonra Değirmendere mezarlığında toprağa verildi. Tabunun üzerine duvak örtülen Elif’in mezarına yakında sözleneceği Kadir Ertunç ve annesi Döndü Sarı’nın toprak atması izleyenleri duygulandırdı. Elif’in müstakbel kayınvalidesi Ayşe Ertunç  ile kızlarının da katıldığı cenaze töreninde Elif’in mezarı üzerine karanfiller bırakıldı.

Değirmendere Elif’e ağlarken kazaların ardı kesilmiyor!

Sözlenmek için gün sayan Elif Sarı’nın 28 Ocak’ta otomobil çarpması sonucu hayatını kaybetmesi üzerine vatandaşların isyan ettiği Değirmendere kavşaağında, üç gün sonra yine kaza meydana geldi. Yoldan çıkan otomobilin otobüs durağına girdiği kazada biri 7 aylık hamile olan 3 kişilik aile ölümden döndü. Elif’in erkek arkadaşının annesi Aşye Ertunç kaza yerine gelerek ağıtlar yakarken, aynı kavşakta 7 yıl önce meydana gelen ölümlü kaza üzerine tepki gösteren vatandaşlar arasında Elif’in annesinin de bulunduğu görüntüler ortaya çıktı.

Yanlış eğimli olduğu iddia edilen yerde hakimiyeti kaybetti

Edinilen bilgiye göre D-400 Karayo- lunda Antalya’dan Kemer istikametine gitmekte olan 07 TT 661 plakalı özel otomobil, Göynük Mahallesi Değirmendere mevkiindeki kavşağa yaklaşırken, eğimin yanlış olduğu iddia edilen noktada sürücüsü Talat Filiz’in direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucunda yoldan çıktı. Yolun sağ tarafına savrulan otomobil, mahalle girişindeki otobüs durağına girerek orada bulunan ağaca ve durağa çarparak durabildi. Durakta tesadüfen kimsenin bulunmaması ile bir facia ucuz atlatılırken, araçta bulunan 7 aylık hamile Münevver Karaduman, annesi Gönül Filiz ve sürücü Talat Filiz hafif şekilde yaralandı.

Kayınvalide olamadı ciğeri yandı

Kaza üzerine Değirmendere’ne oturan vatandaşlar yine kavşağa gelerek tepki gösterdi. Kaza yerine gelenler arasında bulunan, talihsiz Elif ’in erkek arkadaşı Kadir Ertunç’un annesi Ayşe Ertunç artık kavşağın düzenlenmesini ve Elif Sarı isminin verilmesini istedi ve gelini olamadan can veren Elif’e ağıtlar yaktı .Ayşe Ertunç “Benim çocuğumun ciğerini parça parça aldılar buradan. Benim ciğerimi parça parça kopardılar aldılar. Elif Sarı Caddesi yazılacak buraya, yeter artık. 17 yaşında çiçeği burnunda.. Muradına ermedi, dünyasına doymadı benim yavrum. Sevdiğine kavuşamadı, sevdiği ile sevgisini yaşayamadı. Burası aldı benim çocuğumun içinden, ciğerini söktü. Gelinliklerini giyemedi benim yavrum allı duvaklarını, kırmızı allarla soktular. Yeter artık, benim oğlumun ciğerini söktüler aldılar.” diye ağladı.

Vatandaş yine isyanda

Mahalle sakinlerinden Nilgün Elmas, sürekli kaza meydana gelen kavşağa çözüm bulunmasını istedi ve “Devle- timizden yardım istiyoruz çok bir şey istemiyoruz. Karayolları mı yapıyor kim yapıyorsa yapsın. Biz Değirmen- dere olarak gerçekten bıktık can vermekten. Daha kaç kişinin hayatını kaybetmesi bekleniyor? Buraya bir çözüm düşünsünler daha geçen gün buradan araba uçtu aşağıya, takla attı. Değirmendere halkı olarak gelip yardım etsinler istiyoruz.” dedi

Kazadan kısa süre önce otomobilin çarptığı duraktan ayrıldıklarını söyleyen Elif Uysal Özkurt da servise bu duraktan bindiklerini belirterek gördüklerini şöyle anlattı: “Biraz ilerideydik bir gümbürtü oldu döndük kaza olmuş. Araçtan ateşler çıktı. Kızları yaralıydı” diye anlattı.

Zahide Çopur ise “Bizim çocuklarımız bu durakta sabahları servis bekliyor. Burada oturuyorlar. Şu hale bakar mısınız?” şeklinde konuştu.

Veli Deniz isimli vatandaş da kavşakla ilgili ilk şikayeti yapmalarının üzerinden 10 yıl geçtiğini belirerek “10 senedir uğraşıyoruz. Ne bununla ilgilenen var. Ne uğraşan var. Burada her gün bir tehlike var. Seçim zamanın da geliyorlar. İnşallah seçim zamanında bir daha gelirler aynı kişiler.” diye konuştu.

Son kazayla durak diye birşey kalmadı

Durağa, 9 Şubat günü yine bir otomobil çarparak tamamen tahrip etti. Durakta kimsenin olmaması sonucu sadece maddi hasar oluştu.

Edinilen bilgiye göre turizm çalışanı olan sürücü Ahmet Ç.’ın kullandığı 31 ADB 38 plakalı otomobil, Antal- ya’dan Kemer istikametine giderken, Değirmendere kavşağında savruldu. sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi sonucu araç, mahalle girişindeki otobüs durağına adeta saplandı. Kaza sırasında durakta kimse olmaması nedeniyle kimse yaralanmadı. Sürücü Ahmet Ç., mahalle girişine yaklaşırken aracın sağa doğru savrulduğunu söyledi. Kaza yerine gelen mahalle sakinleri kavşağa ciddi bir önlem alınmamasından yakındı.

Halk pansuman değil kesin tedavi istiyor

Elf Sarı’nın hayatını kaybetmesinden sonra Değirmende kavşağı’na Karayolları ekipleri geldi. Kavşağa yaklaşmada kademeli hız uyarı tabelaları ve işaretler koydular, hız kesici şeritler yerleştirdiler. Önlemleri yetersiz bulan Değirmendere sakinleri ve Göynük Muhtarı Ramazan Pelit, mahalle girişine konulan dubaların trafiği aksatacağını ve güvenliği tehliye düşüreceğini belirterek karşı çıkınca jandarma ekibi geldi. Vatandaşların “Kazayı Değirmendere’den çıkan araçlar yapmıyor. Kavşakta pansuman değil tedavi istiyoruz” diye itirazları sonunda, Karayolları ekibi dubaları ve tabelaları söktü. 

Faydalı Bilgi: Hız Kesiciler (Rumble Strips) karayollarında potansiyel tehlike oluşturabilecek dikkatsiz sürücülerin,  kazalara neden olmalarını önlemek için yapılmış bir tür güvenlik önlemi olarak uygulanıyor. karayolları üzerinde değişik noktalarda ve türlerde inşa edilen hız kesicilerin, üzerinden geçen aracı titretmesi ve sağlanan gürültünün sürücülerin dağılan dikkatlerini tekrar toplamalarına yardımcı olması bekleniyor. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.