SON DAKİKA

ÇOCUĞA İŞLENEN SUÇLARA KARŞI KONUŞAN VİTRİN

Bu haber 01 Ocak 2020 - 10:23 'de eklendi ve 198 views kez görüntülendi.

Çocuğa şiddeti ve istismarı vitrin mankenleriyle anlattı

Kemer’in ünlü (Liman) Münir Özkul Caddesi 20 numaralı binada çocuk giyim mağazası işleten Nurdan Çıtırkı isimli esnaf, çocukların cinsel istismarı ve çocuklara şiddet konusuna dikkat çek- mek için özel vitrin düzenledi. Mağazanın vitrinindeki çocuk mankenleri kendisi, yurt içi ve dışındaki dostlarının yardımlarıyla “Çocuk gelin), “Çocuğa Şiddet”, Çocuklara cinsel taciz” konularına dikkat çekecek biçimde dekore eden Nurdan Çıtırkı, “Sessiz çığlığımız” dedi

dediği vitrinin 2020 Şubat ayı sonuna kadar bozulmayacağını, isteyen herkesin gelip görebileceğini, tepkisini dile getirebileceğini belirterek “Herkes küçüklerin bu sessiz çığlığının sesi olmalı” diye konuştu.

Nurdan Çıtırkı, Bu konunun tüm dünyanın gündeminde olduğunu hatırlatarak, “Cinsel taciz dediğimiz, istismar dediğimiz konu sadece bizim ülkemize ait bir konu değildir. Tüm dünyanın kanayan bir yarasıdır. Bizde vitrinimizden sessiz mankenlerimizden sessiz bir çığlık yaptık. Ses ver Türkiye ses ver dünya!” dedi.

KESDER öncülüğünde esnaf desteği

Sosyolog ve Aile Danışmanı olan Nurdan Çıtırkı’nın hazırladığı vitrin, ilk başta cadde esnaflarının dikkatini çekti. Kemer Esnafları ve Turizmciler Derneği öncülüğündeki bir grup esnaf, Çıtırkı’ya destek olmak için ziya- rette bulundu ve mağaza önünde açıklama yaptı.

Çilengir: cinsel istismar ve şiddete karşı sessiz çığlığın sesiyiz

KESDER Başkanı Abdullah Çilengir, Kemer’de son günlerde çocuk istismarı ve uyuşturucu konularının gündeme gelmesinden çok önce bu konuda açıklama planladıklarını ancak olayların da bunun üzerine geldiğini belirterek, “Kemer’de Nurdan hanımın 1,5 yıldır üzerinde çalıştığı bir konuydu. Çocuk istismarı ve çocuğa şiddet konusunda. Bizlerden 1 ay önce bir talebi oldu. Vitrin çalışması yapacağız esnaflarımızında bu konuya destek verir mi diye sordu. Bizlerde STK olarak Kemer gönüllüsü olarak çocuğu istismar ve çocuğu şiddet konusunda sesimizin duyulmasını istedik. Bu konuda Nurdan hanıma destek için buradayız. Sesimizin duyulmasını bu sessiz çığlıkta sesimizin duyulmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Saltık: Kemer’deki olayın üstü kapatılamaz

Kemer esnaflarından Erdal Saltık ise son günlerdeki olaylara da değinerek “Birileri bu olayların üstünü kapatmak istese de Kemer halkı olarak buna karşı duracaklarını söyledi.”

Dünyanın atalarımızdan bize miraz değil çocuklarımızın emaneti olduğunu vurgula- yan Saltık, insanlığın bu emaneti korumak- la yükümlü olduğunu hatırlattı. Saltık şöyle dedi: “Çocuklarımız cinsel şiddete, cinsel baskılara maruz kalıyorlar, fiziksel şiddete maruz kalıyorlar. Gelin çocuklar meselesinisöylerken bile biz bu ifadeyi kullanmak istemiyoruz. Gelin çocuk olmaz bu ifade başlı başınca sakıncalı bir ifadedir. İlçemizde de son dönemlerde buna benzer olaylar yaşandı.

Çocuklarımız ellerimizin arasından, avuçlarımız arasından birileri tarafından çalınmasına izin vermeyeceğiz. Buna göz yummayacağız. Birileri bu olayları kapatmak isteseler de, biz ısrarla mütemadiyen bunu gündeme getirip bu olayın sıcağı sıcağına çözülmesi gerektiğine inanıyoruz. Birileri sürekli bir şeyler söylüyorlar, birileri tarafından bu olayların kapatılmak isten- diğini üstünün örtülmek istediğini söylü- yorlar. Biz buna gerçek olduğuna inanmak istemiyoruz ama buna rağmen birileri böyle bir şeye kalkışırlarsa biz Kemer halkı olarak sonuna kadar karşısında duracağı- mızı deklare etmek istiyoruz.” dedi.

HanımTürk

Nurdan Çıtırkı
KESDER öncülüğünde esnaf desteği

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.